Alternátor Třebíč - 31. 10. 2019

V elektrotechnickém muzeu Alternátor v Třebíči jsme vybrali program Země.
Tento program využívající projekční kouli seznámil děti s největšími zajímavostmi Země. Viděly, jak počasí ovlivňuje podobu Země, jak vzniká bouřka nebo například hurikán.  Zaujalo je, co dokáže pohyb tektonických desek, jak vypadá pohled z nejvyšší hory světa. Ohromující byl pohled na zeměkouli ve dne a znečištěnou světelným prachem v noci.
Poté si žáci mohli v prostorách expozice prohlédnout, jak elektřina putuje vedením, jak se mění její napětí, jak vypadají kabely či elektrické sloupy.
V nejnižším patře zhlédli parádní parní stroj včetně jeho příslušenství. Mohli si navíc prohlédnout originální sbírku stabilních motorů a prošli se historií borovinské továrny.
Zajímavá byla také kompletní obuvnická dílna s kruhovým dopravníkem z baťovy éry.
Program byl zajímavý, žáci si rozšířili vědomosti o Zemi a energiích.

Mgr. Hana Smutná