Cihelna Hevlín – 5. Ročník

V pátek 20. 10. 2017 navštívili žáci 5. ročníku cihelnu v Hevlíně. Po důkladném poučení o bezpečnosti si prohlédli starý i nový provoz cihelny, seznámili se s postupem přípravy, zpracováním a se správným složením keramické hlíny, která je určena k výrobě cihel; měli možnost vidět výrobní linku, kde za pomoci lisu a různě profilovaných tvořítek vznikají z připravené hlíny nevypálené cihly, které na vozících putují do velké vypalovací pece.  Při návštěvě řídícího centra děti viděly, jak se dá řídit výroba cihel pomocí mobilního telefonu. Prohlídka dále pokračovala přes brousící linku, kde se cihly zbavují ostrých hran a pokračují do balírny. Tam se naskládají na palety a zabalí fólií. Pak už si mohou zákazníci cihly naložit a odvézt. V závěru prohlídky byly děti obdarovány keramickou hlínou.

Mgr. Věra Barneková